0
esd cımbız nedir?

Hassas elektronik yapılarda çalışma yaparken, el aletlerinin iletken yapısı çok önemlidir. Cımbız da bu el aletlerinden biri olarak, yaygın şekilde kullanılıyor. Peki ESD cımbız kullanmak neden bu kadar önemli?

ESD nedir?

ESD, elektrostatik deşarjın kısaltmasıdır ve hassas elektronik devrelerde, istenmeyen riskli sonuçlara yol açabilecek yüklerin aktarımını tanımlar.

ESD cımbızlar, elektrostatik boşalmaları önleyecek şekilde özel bir tasarıma sahiptir. Bernstein ESD cımbız modelleri, statik yükleri önleyen veya dağıtan paslanmaz çelik ile karbon fiber malzemelerden üretilir. Bununla birlikte ESD el aletlerinde standartlara uygunluk da çok önemli. Markanın ürettiği ESD cımbız modelleri, ESD standardı IEC 61340-5-1’e uygundur. Yani 106-109 ohm kaçak direnci aralığına sahiptir.

ESD cımbızların avantajları neler?

bernstein esd cımbız modelleri
bernstein esd cımbız modelleri

ESD cımbız modelleri, elektrostatik boşalmanın önlenmesini sağlar. Bununla birlikte, elektronik bileşenlerin hasar görmesine karşı koruma sağlar. İşyerlerinde olduğu kadar, evlerdeki atölyelerde de ESD cımbızlar iş güvenliğinin önemli bir parçasıdır. Cımbız modelleri, farklı ihtiyaçlara hitap edecek şekilde farklı boyut ve şekiller içeriyor.

Cımbızların uçları genellikle çok hassastır. Küçük elektronik bileşenlerin doğru bir şekilde kullanılmasını sağlamak adına, ince bir şekilde işlenmiştir. SDM bileşenlerini yerleştirmek, lehim toplarını tutma gibi uygulamalarda, ESD cımbızlar özel kaplamalarla optimize edilmiştir.

Almanya merkezli Bernstein, ESD el aletleri konusunda dünyanın en çok tercih edilen markalarının başında geliyor. ER-SA Elektrik olarak Türkiye distribütörü olduğumuz markanın, ESD cımbız ve diğer ürünlerini siz müşterilerimize sunuyoruz.

Markanın ESD cımbız ürün kataloguna da göz atın.

Leave a Comment

X