0

Lehim Teli, satılan en popüler lehim biçimlerinden biridir. Lehimin kullanıldığı birçok endüstride tel lehim kullanılmaktadır. En çok kullanıldıkları alanlar ise elektronik ve elektrik sektörleridir. Hem üretim hem de tamir alanında en çok kullanılan lehimleme ürünüdür. Lehim telleri, havya ile birlikte eriyebilen düşük erime noktasına sahip tellerdir. Özellikle elektronik kart üretiminde ve tamirinde kullanılan tel lehimlerin içinde katı şekilde flux bulunur. Bu flux, lehimleme sırasında sıvılaşarak yüzeydeki oksitleri temizler ve lehimin yayılmasını, tutunmasını sağlar. Bu içeriğimizde, tel lehim nedir, özellikleri nelerdir gibi soru işaretlerine yanıt vereceğiz.

Lehim teli özellikleri

Tüm lehim telleri aynı türde değildir. Farklı teller farklı uygulamalara ve farklı sıcaklıklara uygundur. Uygulamaya ve lehimleme sıcaklığına bağlı olarak birçok farklı tipte lehim teli mevcuttur. Lehim telleri genellikle iki farklı tiptedir; bunlar kurşunlu ve kurşunsuz lehim telleri olarak ayrılırlar. Kurşunlu lehim teli genellikle kurşun ve kalay alaşımından yapılır. Kalay, daha düşük bir erime sıcaklığına sahip olduğu için genellikle kurşunla birlikte kullanılır. 63/37 veya 60/40 alaşım oranına sahiptir. ROHS standartları aranmayan bileşenlerle çalışırken 63/37 en iyisidir. Ötektik bir alaşım olan 63/37, katı ve sıvı halleri arasında plastik hale hiç geçmez.  Bu özellik, genellikle bileşenler soğurken hareket ettiğinde meydana gelen soğuk lehimleri azaltmak için çok kullanışlıdır.

Kurşunsuz lehim teli genellikle kalay, gümüş ve bakır içerir. ROHS standartlarına uygun üretim yapmak isteyenler bu alaşımları kullanmak zorundadırlar. Kurşunsuz teller kurşun alaşımlı lehim tellerine göre daha pahalıdır, ayrıca erime sıcaklıkları daha yüksektir (Kurşunlu Lehim 183C, Kurşunsuz Lehim 217) . Erime sıcaklıklarının daha yüksek olması daha yüksek havya ısısına ihtiyaç duydukları anlamına gelir. Kurşunsuz lehim ile ilgili sorun, oldukça kırılgan olabilmesidir. Bunun yanında kurşunsuz lehimler, el cihazlarının boyutunu küçültmede çok önemli bir rol oynamıştır. Yüksek yoğunluklu yarı iletkenlere sahip küçük form faktörleri, kurşunsuz lehim yardımıyla lehimlendiğinde kurşun bazlı lehime göre daha az sorunla sonuçlanır.

Lehim teli nasıl seçilir?

Tel lehim seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli özellikler sırayla şu şekildedir:

Alaşımı

63/37, 60/40, SACX0307, SnCX, SAC305 vb.

Tel Lehim Çapı

0,3mm den başlayıp 3,0mm ye kadar devam eden seçenekler vardır.

Flux tipi

Reçinesiz, az ya da çok reçineli vb.

Flux miktarı

%1,1, %1,4, %2,2, %3,3 vb.

Leave a Comment

X